Print Print
May 30, 2012 Published in Other News, Schools, Top Stories

T. C. Girls Clinch Second In Regional Track And Field Championship

By Katie Smythe
alexandrianews.org

T. C. Girls win 2nd place at Regionals. Photo: Shannon Smythe.

The T. C. Williams girls came from behind to take second place in the Northern Region Track and Field Championship on May 24 and 25 at James W. Robinson Secondary School.  The girls team was also runner-up in the District Championship the previous week.  The T. C. boys, who were the indoor and outdoor Patriot District champs, finished third at Regionals because of a disqualification.  There were 30 schools from four districts in Northern Virginia competing in the regional championship.

The T. C. girls are usually in the shadow of the boys team, but the girls found themselves in the limelight of the trophy awards on Friday night at the end of the 2-day meet.  It was unfortunate that the T. C. boys 4x400 meter relay team was disqualified in the final event for a lane violation because they would have claimed top honors.  In the end, the T. C. boys finished in third place in a narrowly contested competition between the top three teams.  Annandale took first place with 68 points and Westfield finished second with 67.5 points; T. C. accumulated 62 points.

While the boys’ team fell out of trophy range with the final event, the girls were launched ahead with their second place finish in the 4x400 meter relay after hovering in fourth place during the later part of the meet.  The South County girls dominated throughout the 2-day meet much as they have done for the past few seasons in indoor and outdoor track in the Patriot District and the Northern Region.  The most decorated South County athlete is All-American Felicia Majors who took 1st place in five events and 3rd in two other events at the Regional Championship.  She contributed 62 points to South County’s 100.5 team total.  The T. C. girls finished second with 67 points and Lake Braddock took third with 64.5 points.

Jonathan Anderson wins Shot Put. Photo: Shannon Smythe

For T. C. Williams, two athletes were crowned 2012 outdoor regional champions -- Ayzha Ward in the girls

Ayzha Ward takes 1st in Discus. Photo: Shannon Smythe

discus, and Jonathan Anderson in the boys shot put.  Ward also took 2nd place in the shot put; Jada Roberts finished 3rd in the discus and 4th in the shot put.  Michael Crokett finished 3rd in the boys shot put.  Jose Urratia was the only Titan to medal in the boys discus, finishing in 2nd place.

The Titans also placed well in the pole vault event.  Sydney Schaedel was the only competitor even close to the reigning champion, finishing in 2nd place with the height of 11 feet 3 inches, only 3 inches shy of the meet record.  For the boys, Nicolas Ahumada took 4th place and Joshua Abbey Alcon finished 5th, both with the height of 12 feet 3 inches.  In the high jump pit, Jennifer Zhu set a new personal record with a jump of 5 feet, taking 4th place in the competition.  Davon Cooper secured a spot on the state qualifying team by finishing in 6th place in the boys high jump.

Sydney Schaedel takes 2nd in Pole Vault. Photo: Shannon Smythe

On the track, Sydney Schaedel finished in 4th place in the 800 meter run, beating her own school record with an improved time of 2:13.76.  Willie Curry and Za’Quan Summers finished 3rd and 5th in the 200 meter dash; Summers also finished 5th in the 100 meter dash.  Morgan Lataillade will also advance to the State championship in the 200 meter dash with her 5th place finish at Regionals.

Perhaps one of the surprises of the night was Indya Weaver’s 3rd place finish and a new personal record in the 300 meter hurdles, moving up three spots from her 6th place finish in the preliminary race the day before.  Another gutsy performance came from freshman Anteneh Girma in the 3200 meter run.  He captured 6th place to qualify for the State championship and set a new personal best time of 9:34.73, which is more than 30 seconds faster than at the start of the season.

In the 4x100 meter relay, the T. C. boys finished in 2nd place with a new season best time of 42.45 seconds.  The relay consisted of Mohammed Sesay, Willie Curry, Percy Haskins and Davon Cooper.  In the last event of the meet, the T.C. girls took 2nd place in the 4x400 meter relay to clinch 2nd place in the team competition and the Northern Region runner-up trophy.  Sydney Schaedel, Jada Toote, Kathryn Hendley and Morgan Lataillade ran for T. C. in the relay.

The athletes that finished in the top six in individual events and top three relays will advance to the State championship on June 1 and 2 at Sports Backer Stadium in Richmond.  T. C. athletes will be competing in four field events, five running events and two relays.

 

Gallery not found. Please check your settings.

Post to Twitter